SİTE KULLANIMI

Anasayfa

Anasayfa 4 bölümden oluşmaktadır.

*Altın seri: Aklımızda iz bırakan, anasayfanın en üst kısmında olması gerektiğini düşündüğümüz fotoğraflardır. Sitemiz yönetimi tarafından seçilmektedir.

*Haftanın Fotoğrafı: Her hafta seçilecek bir fotoğraf ana sayfada büyük olarak durmakta, bu fotoğraf Editörümüz Enver Şengül tarafından ayrıntılı şekilde yorumlanmaktadır.

*Editör Seçimleri: Sistem tarafından belirli kriterleri sağlamış veya editörlerden biri tarafından önerilen fotoğraflar bir havuzda toplanmakta ve editörlerimizin değerlendirmesi sonucunda 10 editörümüzden 6'sının onayını alan fotoğraf anasayfaya çıkmaktadır.

*Editör Fotoğrafları: Bu bölüm editörlerimizin fotoğraflarının yer aldığı kısımdır. Editör fotoğrafları anasayfaya çıkmayacağı için, üye fotoğrafları dışında ayrı bir şekilde görüntülenmektedir.Fotoğraflar

Seçimler:

*Altın Seri: Altın seriye seçilen tüm fotoğrafların listelenebileceği ekrandır.

*Editör Seçimleri: Editörlerimiz tarafından seçilen tüm fotoğrafların listelenebileceği ekrandır.

*Günün Seçimleri: Dernekler ve Kurumlar tarafından yapılan seçimlerdir. Yönetimimize başvuran dernek ve kurumlar günde 3 fotoğraf seçebilmektedir. Üç gün üst üste seçim yapmayan dernek/kurum tekrar seçim yapana kadar listeden çıkartılır. Seçimler her gün 23:59'da değişmektedir.

*Grikart Rating: Bir fotoğraf izleme, beğeni, favorilere ekleme ve yorum alma ile puan kazanmaktadır. Grikart Rating bölümünde site içerisindeki son 24 saatteki aktiviteler ile oluşan puana göre en yüksek ratingli 40 fotoğraf gösterilmektedir. Puanlama sistemi IP kontrollü olup bir fotoğraf için aynı IP üzerinden yapılan işlemler biz kez sayılmaktadır.

*Son 24 Saat: Son 24 saat içerisinde yüklenen tüm fotoğraflar bu bölümden takip edilebilir.

*Editör Fotoğrafları: Site editörlerin yüklemiş olduğu fotoğraflar bu bölümde yer alır. Editör fotoğrafları anasayfada editör seçimlerinde yer almamaktadır bu nedenle anasayfada en son yüklenen 12 editör fotoğrafı listelenmektedir.

*Galeri: Sistem tarafından takip edilip belirli bir Beğeni/İzleme oranına ulaşan fotoğraflar galeride görüntülenmektedir.Diğer Bölümler

*Fotoğrafçı Puanı: Üyenin sitedeki fotoğrafının anasayfaya çıkması, herhangi bir bölümde seçilmesi, galeriye yükselmesi vb durumlar ile kazandığı puandır. Ancak galeriye yükselen bir fotoğraf editörlerin red %80 ve üzerinin oyu ile fotoğraf galeriden düşerse fotoğrafın sahibi olan üyeye ve beğenen üyelere ceza puanı uygulanır. Ayrıca yaşanacak sorunlarda ceza olarak yönetim üyenin puanını veya üyelik seviyesini düşürebilir.

Grikart.com'da 3 tip üyelik bulunur

*Fotoğraf Yükleme: Üyelik tiplerine göre fotoğraf yükleme sınırı vardır. Yükleme sınırı 1 MB ve sadece JPG dosya formatı kabul edilmektedir. Uzun kenarı 1100 pikselden büyük olan fotoğraflar sistem tarafından küçültülmektedir. Bu küçültme işlemi fotoğrafta detay kaybı, kontrast azalması gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Sınırlar dahilinde yüklenen fotoğraflar hiçbir işlem uygulanmadan kaydedilmektedir, dikey kadrajlı fotoğrafların izlemesinin kolay olması için 800 pikselden uzun olmaması tavsiye edilir.